O BIBLITECE KLUB KINOMANA Godziny pracy biblioteki

O BIBLITECE

KILKA SŁÓW O BIBLIOTECE…

Biblioteka pełni w naszej szkole funkcję centrum informacji, w którym można uzyskać niezbędne materiały do nauki, pomoc w zakresie wyszukiwania potrzebnych źródeł, wsparcie w pisaniu bibliografii.

Jak w każdej bibliotece są tu działy, które ułatwiają znalezienie potrzebnej książki. Uczniowie najczęściej wypożyczają lektury, ale także chętnie sięgają po książki historyczne, artystyczne czy turystyczne.

Dział historii jest bardzo rozbudowany, można tu znaleźć ciekawe pozycje od starożytności do czasów współczesnych oraz biografie postaci historycznych. Osobny regał zajmuje historia powszechna, osobny historia Polski. W tej chwili księgozbiór jest uzupełniany o nowe informacje na temat Unii Europejskiej i zmian politycznych we współczesnym świecie.

W naszym liceum są także klasy turystyczne, stąd też przybywa stale książek geograficzno-turystycznych, wskazujących i omawiających najatrakcyjniejsze  miejsca w Polsce i na świecie.

Zakupiony został komplet nowych podręczników do wszystkich przedmiotów do dyspozycji nauczycieli i uczniów. Przygotowywane jest zamówienie na nabycie najnowszych słowników językowych, w tym ortograficznych i poprawnej polszczyzny. Mamy całe regały encyklopedii i słowników od kultury antycznej po słownik gatunków literackich czy dobrego stylu. Dużym zainteresowaniem u maturzystów cieszą się przykładowe arkusze egzaminacyjne.

Wiele pozycji poświęconych jest zagadnieniom religijnym i filozoficznym. Na półkach znajdziemy nie tylko Tatarkiewicza, ale także poszczególne tomy o każdym ważniejszym filozofie jak Platon, Arystoteles, Nietsche, Freud. Bogaty jest również zasób książek o tematyce pedagogicznej i psychologicznej, które są dużą pomocą, zwłaszcza dla nauczycieli.

Osobny dział to poezja polska i dramat oraz biografie polskich pisarzy i autobiografie. Tutaj można znaleźć naprawdę ważne i interesujące informacje na temat samych twórców i okoliczności powstawania ich dzieł. Także nauka o literaturze i językoznawstwo mają swoje odrębne miejsce w naszej bibliotece.

Przedmioty ścisłe zajmują dość pokaźne miejsce, są to nie tylko podręczniki, ale także zbiory zadań z matematyki, chemii czy fizyki. Nauki biologiczne zaś zostały podzielone na botanikę i zoologię, aby ułatwić poszukiwanie materiałów.

Dla miłośników sztuki można polecić bogaty księgozbiór albumów na temat znanych artystów oraz różnych technik malarskich. Będą tu formiści i impresjoniści, obrazy van Gogha i Rubensa oraz malarzy polskich, a wszystko wydane w znakomitej oprawie.

Skoro jesteśmy przy sztuce szeroko rozumianej, to również nie zabraknie tu książek o teatrze i filmie, które bywają bardzo pomocne przy tworzeniu prezentacji maturalnej.

W czytelni jest czas i miejsce, aby zapoznać się z bieżącymi wydarzeniami w kraju i na świecie, przejrzeć aktualną prasę. Prenumerowane jest także czasopismo dla młodzieży Cogito, gdzie znaleźć można wiele porad i informacji na temat uczelni wyższych. Nauczyciele również mogą skorzystać z czasopism dotyczących niemal wszystkich przedmiotów. Bardzo dużym powodzeniem cieszą się Biuletyny Instytutu Pamięci Narodowej z dołączonymi płytami czy pisma komputerowe.

Jeśli jest taka możliwość, można w bibliotece obejrzeć film, są tu bowiem lektury szkolne, filmy edukacyjne, ale i kolekcja dobrego kina amerykańskiego oraz Filmoteka szkolna.

W osobnym pomieszczeniu działa Internetowe Centrum Multimedialne ze stałym dostępem do Internetu, drukarki i xero. Można przyjść tu przed lekcjami lub po nich, przygotować referat, prezentację czy poszukać niezbędnych informacji na zajęcia.

W nowym roku szkolnym w związku z proponowanymi zajęciami biblioteka planuje uzupełnienie księgozbioru o literaturę hiszpańskojęzyczną, obecnie mamy już kilka ciekawych pozycji. Ponadto będziemy uzupełniać zbiory biblioteczne o nowe książki o tematyce artystycznej- moda, wizaż i stylizacja. Staramy się nadążać za potrzebami czytelniczymi naszych uczniów.

Zapraszamy do korzystania z biblioteki szkolnej.

Bibliotekarz- Paulina Jaszczuk-Sikorska