• KEEP CALM AND RELAX

• 8. kwietnia 2024r. odbyło się ostatnie spotkanie wszystkich uczniów i nauczycieli biorących udział w międzynarodowym projekcie KEEP CALM AND RELAX.

Przez ostatnie miesiące uczniowie z naszej szkoły oraz szkoły partnerskiej współpracowali ze sobą, aby zrealizować cele projektu.

Projekt zwiększył świadomość dotyczącą zdrowia psychicznego i sposobów radzenia sobie ze stresem, ale również stawiał na wykorzystywanie nowoczesnych narzędzi WEB2.0 oraz zwiększenie integracji między uczniami i ich rówieśnikami z innej europejskiej szkoły.

Podczas ostatniego spotkania uczniowie i nauczyciele podzielili się swoimi refleksjami na temat działań projektowych, omówiliśmy ankiety ewaluacyjne oraz wspólnie zrealizowaliśmy nasze ostatnie zadanie. Udział w projekcie był nowym doświadczeniem dla wielu uczniów, którzy już zadeklarowali chęć udziału w przyszłych projektach eTwinning.

Projekt nie byłby możliwy do realizowania bez udziału naszych uczennic: Wiktoria, Agata -kl.2d, Weronika -kl.3g, Magda- kl.4a, Amelia, Maria, Zuzanna- kl.3c.

Spędzały one swój wolny czas realizując zadania projektowe, co pokazuje, że w naszej szkole mamy ambitną i zaangażowaną młodzież.

• eTwinning

Nasza szkoła należy do eTwinning. Jest to społeczność szkół, uczniów i nauczycieli z całej Europy współpracujących ze sobą za pomocą mediów elektronicznych. Kontakt uczniów z rówieśnikami z innych krajów, dzielenie się poglądami i wiedzą między nauczycielami z różnych szkół, szeroki wachlarz szkoleń na najwyższym poziomie to tylko niektóre z licznych zalet udziału w programie eTwinning. Dzięki eTwinning nauczyciele poszerzają swoją wiedzę a uczniowie opuszczają jej mury wyposażeni w wiedzę i umiejętności potrzebne w dorosłym życiu.

W poniedziałek 5.02.2024 r. odbyło się pierwsze spotkanie uczniów i nauczycieli w ramach międzynarodowego projektu „Keep calm and get relaxed”. Projekt jest w całości stworzony przez panią Magdalenę Janowską -  nauczycielkę biologii, która zaprosiła do współpracy Panią Renatę Szeredko-Krakowską - nauczycielkę języka angielskiego oraz nauczycielkę z Francji. Jest to nasz pierwszy autorski projekt na eTwinning. W projekcie biorą udział uczennice: klas: 1e, 2d, 3c, 3g i 4a. Naszymi partnerami są uczniowie z Francji.

Podczas pierwszego wspólnego webinarium omówione zostały cele projektu i ustalone zadania na najbliższe dni. Kolejne spotkanie odbędzie się pod koniec lutego i wtedy zostanie wybrane logo naszego projektu. Ponadto podczas spotkania uczniowie korzystając z cyfrowej tablica interaktywnej Jamboard opracowali zasady bezpieczeństwa w internecie. Bezpieczeństwo w sieci to podstawa, zwłaszcza we współczesnym świecie gdzie tak wiele obszarów życia przenieśliśmy do cyberświata.

Projekt ten to nie tylko internetowe pogaduszki w języku angielskim z kolegą, który mieszka setki kilometrów stąd, lecz także wspaniały sposób na otwarcie umysłów i poszerzenie horyzontów młodych ludzi. Powszechnie wiadomo, że uczniowie potrzebują działań, które ich zaangażują i umożliwią podejmowanie ciekawych zajęć. Wiele mówi się na temat aktywnych form spędzania wolnego czasu. Natomiast ważne są również działania mające na celu odprężenie organizmu i rozładowanie codziennych napięć. Prawie całkowicie ignoruje się przy tym stres dzieci i młodzieży. Tymczasem stres ma ogromny wpływ na zdrowie już od najmłodszych lat. Szybkie tempo życia, wiele wyzwań rówieśniczych i edukacyjnych to stresory, które często powodują przeciążenie układu nerwowego nastolatków. Projekt ma na celu pokazać jak można zadbać o swoje zdrowie psychiczne. Poznamy różne metody relaksacji.

• Profesjonalni na rynku pracy!

Wsparcie uczniów i nauczycieli Technikum nr 1 w Konstancinie-Jeziornie
        oraz Technikum nr 2 w Górze Kalwarii

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020, realizowany w ramach Działania 10.3. Doskonalenie zawodowe, Poddziałanie 10.3.1 Doskonalenie zawodowe uczniów.

Partnerami Projektu są:

• Grupa Szkoleniowo Doradcza Europlus Sp. z o.o.
        • Powiat Piaseczyński

Wsparcie w ramach Projektu otrzymają:

• Technikum Nr 1 w Konstancinie-Jeziornie funkcjonującego w ramach Zespołu Szkół
          im. Wł. St. Reymonta;
        • Technikum Nr 2 w Górze Kalwarii funkcjonującego w ramach Zespołu Szkół Zawodowych
          ​​​​​​​im. Marszałka F. Bielińskiego.

Celem projektu jest zwiększenie zdolności do zatrudnienia min. 115 uczniów i uczennic ze wskazanych szkół. W ramach projektu realizowane będą:

• zajęcia specjalistyczne dla uczniów,
        • zajęcia z zakresu kompetencji kluczowych i umiejętności uniwersalnych,
        • staże uczniowskie.

W ramach Projektu szkoły zostaną doposażone w sprzęt IT oraz narzędzia do realizacji kształcenia praktycznego. Zakupiony zostanie także sprzęt do pracowni informatycznych. Dodatkowo szkoleniami objęci zostaną nauczyciele szkół.

Realizowane zajęcia mają na celu kształtowanie i rozwijanie właściwych postaw uczniów w zakresie kreatywności, innowacyjności, pracy zespołowej oraz postaw przedsiębiorczych. Pomogą także rozwinąć kompetencje niezbędne w przyszłości na rynku pracy.

Wartość projektu: 1 127 314,68 zł
        Wysokość dofinansowania: 955 954,68 zł
        Termin realizacji projektu: 01.05.2021 r. - 31.12.2023 r.