O BIBLITECE KLUB KINOMANA Godziny pracy biblioteki Katalog Online

KLUB KINOMANA

Klub Kinomana w bibliotece szkolnej działa od niedawna, mimo to wzbudza spore zainteresowanie wśród młodzieży. Może dlatego, że większość  młodych ludzi po prostu lubi kino i dobre filmy. W moim przekonaniu miłośnik filmu to nie tylko ktoś, kto ogląda film, ale też ten, który ma na jego temat coś do powiedzenia, włącza się do dyskusji, ma swoje zdanie, które potrafi uzasadnić.

Niewątpliwie każdy film jest dziełem sztuki. Polskie kino ma dość bogaty dorobek, od filmów niemych w okresie przedwojennym po filmy współczesne, nowatorskie, wykorzystujące różnorodne techniki filmowe. Jest więc w czym wybierać, nie trzeba wcale sięgać po filmy zagraniczne, aby zajęcia były ciekawe.

Współczesna prezentacja maturalna z języka polskiego zakłada możliwość skorzystania z fragmentu dobranego tematycznie filmu. Istnieje zatem konieczność zaznajomienia się z wieloma zagadnieniami związanymi z kinem i jego funkcją w naszej rzeczywistości. Film to takie samo źródło wiedzy, element kultury  jak wiersz, utwór muzyczny czy obraz.

Zajęcia w Klubie Kinomana odbywają się co tydzień w środę o stałej porze w bibliotece. Na początek skupimy się głównie na filmie polskim, na twórczości takich artystów jak: K. Kieślowski, A. Wajda, W. Ślesicki, K. Zanussi, M. Piwowski, Z. Rybczyński, R. Gliński, J. Bławut, A. Fidyk, A. Munk, A. Kondratiuk, K. Krauze, K. Kutz, F. Bajon, J. Machulski. Nie będzie to zatem kino akcji w stylu amerykańskim.

Całość podzielona jest na poszczególne treści tematyczne, po dwa-trzy filmy lub ich fragmenty, a po obejrzeniu przewidziana jest wymiana uwag i dyskusja. Film pełni tu rolę katalizatora, źródła, od którego wszystko się zaczyna i przechodzi do dalszych treści.

Oczywiście nie może zabraknąć choćby krótkiego wstępu na temat istoty kina w ogóle, jego znaczenia we współczesnym świecie, adaptacji filmowych, odniesień do literatury i problemów dzisiejszego świata, nowoczesnych technik filmowych, pracy reżysera, aktora, operatora czy scenografa.

Moim celem jest nie tylko propagowanie kina i wartościowych filmów, ale też pobudzenie do większej aktywności uczniów. Osoba prowadząca nie jest tu kimś wygłaszającym wykład, a raczej uczestnikiem w dyskusji. Takie zajęcia zachęcają do twórczego myślenia i refleksji, poszukiwania czegoś nowego. Być może zgromadzą przyszłych reżyserów czy aktorów.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Myślę, że warto.

P. Jaszczuk-Sikorska