GENETYCZNE GRZYBOBRANIE
- 14
15 października br. uczniowie klasy 3c byli na wycieczce w Warszawie. W Muzeum Ewolucji mogli przekonać się jak niezwykłe organizmy zasiedlały naszą planetę w dawnych erach i jak przebiegała ich ewolucja. Mogli podziwiać szkielety dinozaurów i inne skamieniałości.
Drugą część wycieczki uczniowie spędzili w prześlicznym o tej porze roku, wielobarwnym ogrodzie na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, z którego rozciąga się widok m.in. na Wisłę z jej mostami, czy Stadion Narodowy.
Ostatnia, najważniejsza część wycieczki to dwugodzinne warsztaty w Centrum Nauki Kopernik w Laboratorium Edukacji o Planecie. Tematem było Genetyczne grzybobranie – izolowanie materiału genetycznego grzybów. Zajęcia te organizowane są dzięki współpracy Centrum Nauki Kopernik z Wydziałem Biologii UW w ramach międzynarodowego projektu FunDive: Monitorowanie i mapowanie różnorodności grzybów na potrzeby ochrony przyrody. Uczniowie samodzielnie wyekstrahowali DNA z komórek grzyba, zmierzyli jego ilość, a następnie namnożyli, wykorzystując metodę PCR. Mieli przy tym możliwość posługiwania się zaawansowanym sprzętem laboratoryjnym.