• Dzień Edukacji Narodowej w Hugonówce

          • W środę 16 października 2019 roku odbyły się uroczyste obchody Dnia Komisji Edukacji Narodowej. Pan Starosta Ksawery Gut zaprosił wszystkich nauczycieli na spotkanie do konstancińskiej Hugonówki przy ul.Mostowej 15, aby wręczyć nagrody i wyróżnić pracę wielu pracowników oświaty.
            Przy akompaniamencie fortepianu głos zabrał pan starosta, który podkreślił wartość pracy każdego nauczyciela i pracownika szkoły. Ich oddanie i pasja wpływają na kształtowanie się osobowości młodych pokoleń. Następnie zaprosił na scenę dyrektorów szkół i nauczycieli. Nagrodę otrzymała pani dyrektor Ewa Kustra i nauczyciel historii oraz religii pan Daniel Zygmunt.
            Po części oficjalnej przyszedł czas na rozrywkę. Wieczór umilił występ zespołu Hot Water Company, którego piosenki przeniosły wszystkich w klimat lat dwudziestych ubiegłego wieku. Na koniec czekał na gości smaczny poczęstunek.

            Paulina Jaszczuk-Sikorska

            _________________________________________________________________________________________

          • Sprzedaż zniczy z Fundacji "Wszystkich Świętych"

          • W związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych w dniach 24 i 25 października w naszej szkole odbędzie się sprzedaż zniczy. Jest to akcja organizowana przez fundację "WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH". Cały zysk ze sprzedaży trafia do podopiecznych z naszej okolicy.

            Na czym to polega: wrzuć do puszki 6 zł, a otrzymasz znicz lub wrzuć do puszki tyle ile chcesz, a otrzymasz naklejkę. Liczy się każda złotówka.

            Sprzedaż będzie się odbywała na wszystkich przerwach w czwartek 24 X i piątek 25 X przy głównym wejściu.

            Zachęcam do udziału w akcji.

            Nauczyciel wychowania fizycznego Ewa Buczek.

            _________________________________________________________________________________________

          • Kiermasz ciast

          • 21 października zorganizowaliśmy kiermasz domowych ciast przygotowanych przez naszych uczniów na potrzeby V edycji programu charytatywnego "Pola Nadziei" Fundacji Hospicjum Onkologicznego. Zebrane fundusze przekażemy Hospicjum, a w zamian otrzymamy cebulki żonkili, które są symbolem akcji. Kolejnym etapem będzie zasadzenie cebulek na terenie wokół szkoły.

            _________________________________________________________________________________________

          • "Szkoła pełna atrakcji"

          • Zachęcamy do zapoznania się z artykułem o naszej szkole w Biuletynie Informacyjnym Gminy Konstancin-Jeziorna

            _________________________________________________________________________________________

          • Kiermasz ciast w ramach akcji "Pola nadziei"

          • Nasza szkoła bierze udział w V edycji programu charytatywnego "Pola Nadziei". Dnia 21 października (poniedziałek) odbędzie się kiermasz wypieków, z którego dochód przekażemy na "ręce" Fundacji Hospicjum Onkologicznego. Zapraszamy wszystkich do zakupu ciast podczas przerw począwszy od godz. 8:45. Kiermasz będzie prowadzony na świetlicy szkolnej.

            W ramach współpracy z Hospicjum otrzymamy cebulki żonkili, które są symbolem akcji. Kolejnym etapem będzie zasadzenie cebulek na terenie wokół szkoły.

            Serdecznie zapraszamy do udziału! Cena 1 porcji ciasta to jedynie 2 zł.

            _________________________________________________________________________________________

          • Dzień Nauczyciela 2019

          • Uroczystość Komisji Edukacji Narodowej obchodziliśmy w naszej szkole 14 października 2019 roku w poniedziałek. Nauczyciele, pracownicy szkoły oraz odświętnie ubrani uczniowie zgromadzili się o godz. 10.00  w sali gimnastycznej. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem pocztu sztandarowego i odśpiewaniem hymnu. Następnie zabrała głos pani dyrektor Ewa Kustra. Powitała zebranych, w kilku słowach podkreśliła, jak ważna jest praca każdego nauczyciela i pracownika szkoły, aby nasza placówka dobrze funkcjonowała. Podziękowała za trud włożony w edukację i przygotowanie do dorosłego życia, wręczyła niektórym pracownikom nagrody.

            Następnie odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych. Wybrani podeszli do sztandaru, by wraz z pozostałymi powtórzyć słowa przysięgi, a później złożyć wpis w księdze uczniów. Po ślubowaniu padła komenda do przekazania pocztu sztandarowego młodszym kolegom.

            Po części oficjalnej rozpoczął się program artystyczny. Starsi uczniowie złożyli w imieniu Samorządu Uczniowskiego życzenia dla nauczycieli i pracowników szkoły. Przypomnieli także historie i główne osiągnięcia KEN. Następnie oddano głos uczniom klas pierwszych, którzy w jesiennej scenerii wyrecytowali wiersze dla nauczycieli, piękne teksty o jesieni oraz zaprezentowali swoje umiejętności wokalno-muzyczne. Uczniowie zaśpiewali utwory po polsku, angielsku i ukraińsku. Cały występ wzbudził wielkie zainteresowanie i duże brawa.

            _________________________________________________________________________________________

          • Nowy projekt z UE

          • Szanowni Rodzice,

            z przyjemnością informujemy, że uzyskaliśmy dofinansowanie na realizację projektu „Liderzy zmian – wsparcie dla uczniów Liceów Ogólnokształcących w powiecie piaseczyńskim”. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020, realizowany w ramach Działania 10.1. Kształcenie i rozwój dzieci i młodzieży, Poddziałanie 10.1.1. Edukacja ogólna.

            Partnerami Projektu są:

            • Grupa Szkoleniowo Doradcza Europlus Sp. z o.o.

            • Powiat Piaseczyński

            Wsparcie w ramach Projektu otrzyma Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta w Konstancinie-Jeziornie. Celem projektu jest podniesienie kwalifikacji kluczowych i cyfrowych naszych uczniów oraz umiejętności i postaw ułatwiających funkcjonowanie w przyszłości na rynku pracy. W ramach projektu zrealizujemy dodatkowe zajęcia (zajęcia z matematyki, biologii, języka angielskiego, informatyki, przedsiębiorczości, koło teatralne, trening umiejętności społecznych). Doposażymy również pracownie przedmiotowe w szkołach (m.in. laptopy, tablice interaktywne, materiały dydaktyczne). W ramach projektu planowane są także szkolenia i studia podyplomowe dla nauczycieli.

            Realizowane zajęcia mają na celu kształtowanie i rozwijanie właściwych postaw uczniów w zakresie kreatywności, innowacyjności oraz pracy zespołowej. Nauczyciele będą mieć możliwość nabycia kompetencji i doskonalenia swoich umiejętności w korzystaniu z najnowszych narzędzi wspierających edukację oraz budowanie i rozwijanie u uczniów kompetencji kluczowych i właściwych postaw.

            Realizacja zajęć rozpocznie się we wrześniu 2019 r., zakończy w czerwcu 2021 r.

            _________________________________________________________________________________________

          • Roztańczony WF

          • Dnia 7 października w ramach lekcji wychowania fizycznego odbyły się zajęcia "Roztanczony WF''. Zostały one poprowadzone przez instruktorów z EGURROLA DANCE STUDIO.

            _________________________________________________________________________________________

          • Zajęcia z Fundacji FAR

          • W środę, 2 października, klasy 1 i 3 LO o profilu podstawy rehabilitacji uczestniczyły w zajęciach prowadzonych przez panią Justynę Kułakowską z Fundacji FAR (Fundacja Aktywnej Rehabilitacji), która uczyła poruszania się na wózku, przenoszenia osoby niepełnosprawnej oraz opowiadała o swoim życiu i fundacji.

            _________________________________________________________________________________________

          • XLVI Olimpiada Historyczna

          • Zapraszamy wszystkich zainteresowanych uczniów do wzięcia udziału w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Historycznej organizowanej przez Polskie Towarzystwo Historyczne. Adresatami Olimpiady są uczniowie szkół ponadpodstawowych oraz uczniowie dotychczasowych klas szkół ponadgimnazjalnych.
            Zawody są trójstopniowe i składają się z następujących etapów:
            – I etap – eliminacje szkolne (międzyszkolne),
            – II etap – eliminacje okręgowe,
            – III etap – eliminacje centralne (finał).

            I etap odbywa się na terenie szkoły i składa się z części pisemnej i ustnej. 

            W ramach eliminacji pisemnych I etapu uczniowie do 04.11.2019 r. przygotowują prace pisemne na jeden z 7 tematów zaproponowanych przez Komitet Główny:
            1. Starożytność: Przemiany ustroju  w starożytnym Rzymie.
            2. Średniowiecze: Miejsce uniwersytetu w kulturze średniowiecznej Europy.
            3. Nowożytność: Unie Korony/Rzeczypospolitej w epoce nowożytnej.
            4. Historia XIX w.: Rewolucja przemysłowa w XIX wieku i jej skutki.  
            5. Historia XX w.: Sprawa polska na arenie międzynarodowej w czasach II wojny światowej.
            6. Historia parlamentaryzmu w Polsce: Rola prezydenta w systemie ustrojowym II Rzeczypospolitej.  
            7. Historia regionu: Aktywne kobiety w moim regionie w XIX-XX w. Charakterystyka postaci na wybranych przykładach.

            W części ustnej zawodów I etapu uczniowie odpowiadają na trzy pytania:
            - z zakresu podstawy programowej (zakres rozszerzony) z historii dla szkół ponadpodstawowych;
            - z zakresu jednej z wybranych specjalności (starożytność, średniowiecze, epoka nowożytna, historia XIX wieku, historia XX wieku, historia parlamentaryzmu w Polsce);
            - z zakresu znajomości wybranych lektur (uczeń na etapie szkolnym zobowiązany jest do przeczytania co najmniej 3 lektur wybranych z wykazu przygotowanego przez Komitet Główny).

            Szczegółowe informacje można uzyskać u nauczycieli historii i w regulaminie olimpiady na stronie: http://liceum.olimpiadahistoryczna.pl/informacje-ogolne/regulamin

            _________________________________________________________________________________________

          • Spotkanie autorskie

          • W ramach współpracy z Biblioteką Publiczną w Konstancinie-Jeziornie klasy pierwsze naszej szkoły wybrały się do Skolimowa na spotkanie z pisarzem i terapeutą, panem Krzysztofem Piersą, autorem książek dla młodzieży. Tematyka spotkania dotyczyła zwłaszcza jednej z książek - ,,Komputerowy ćpun”. Pan Piersa w ciekawy i pełen zaangażowania sposób przekazywał młodzieży swe doświadczenia i spostrzeżenia na temat zagrożeń w sieci oraz uzależnienia od gier komputerowych. Na koniec pojawiło się wiele pytań ze strony uczniów, a chętni mogli zakupić książki tego autora.

            Anita Pilszyk, Paulina Jaszczuk-Sikorska

            _________________________________________________________________________________________

          • Regulamin VII Międzyszkolnego Konkursu Literackiego "O pióro Reymonta"

          • 1. W konkursie mogą wziąć udział uczniowie siódmych i ósmych klas szkół podstawowych oraz uczniowie liceum i technikum naszej szkoły.

            2. Każdy uczestnik może zgłosić do udziału w konkursie jeden własny utwór, nigdzie do tej pory nieprezentowany.

            3. Konkurs odbywa się w dwóch kategoriach: wiersza lub krótkiej, dowolnej formy prozatorskiej.

            4. Temat konkursu:

             Jest niewielu, którzy z księgi przyrody czytają i biorą dla siebie pokarm żywota.

                                                                                    / Wł. St. Reymont ,,Komediantka”/

            Podany wyżej cytat uczyń punktem wyjścia do rozważań na temat relacji między człowiekiem a światem przyrody.

            5. Zgłoszenie prac musi nastąpić do 25 października 2019 roku. Osoby, które zdecydują się wziąć udział w konkursie, proszone są o wysłanie utworu na adres  e-mailowy: p.jaszczuk1@wp.pl z zaznaczeniem w temacie e-maila: „Pióro Reymonta”. Pod utworem należy umieścić swoje imię i nazwisko, klasę, nazwę i adres szkoły.

            6. Komitet Organizacyjny potwierdzi otrzymanie utworu i dokona wstępnego wyboru prac, oceniając ich zgodność z tematem, poprawność językową i poziom artystyczny.

            7. Utwory zostaną ocenione przez jurorów (nauczycieli polonistów oraz zaproszonych pisarzy), którzy dokonają indywidualnej oceny prac systemem punktowym. Suma uzyskanych punktów będzie stanowiła o pozycji utworu w końcowej klasyfikacji.

            8. Zakończenie konkursu i uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 14 listopada 2019 roku o godz. 11.00 w Hugonówce (Konstancin-Jeziorna, ul. Mostowa 15). Szczegóły związane z uroczystością zostaną przekazane pocztą elektroniczną wszystkim laureatom.

            9. Wszelkie sprawy nieujęte w regulaminie będzie rozstrzygał Komitet Organizacyjny Konkursu.

                                                                        Paulina Jaszczuk-Sikorska, Anita Pilszyk

             

            _________________________________________________________________________________________

          • Otrzymaliśmy wsparcie finansowe z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

          • Biblioteka szkolna podejmuje wiele działań, których celem jest rozwijanie zainteresowań czytelniczych naszych uczniów. Dzięki naszemu zaangażowaniu otrzymaliśmy  ogromne wsparcie finansowe na  wzbogacenie zbiorów biblioteki szkolnej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Program został zatwierdzony przez Radę Ministrów 6 października 2015 r. Środki finansowe w wysokości 15 000,00 złotych, które otrzymaliśmy z tego Programu to 20% wkładu własnego organu prowadzącego szkołę oraz 80% wkładu z budżetu państwa.

            W najbliższych tygodniach będziemy kupować nowe książki do biblioteki szkolnej. Zgodnie z wytycznymi Programu mają to być pozycje, po które chętnie sięga współczesna młodzież, aby poczytać dla przyjemności albo poszerzyć swoje zainteresowania. Dlatego zwracamy się do Was z prośbą  o wrzucanie swoich propozycji do skrzynki, która znajduje się przed biblioteką. Mogą to być książki, które sami chcielibyście przeczytać albo takie, które już czytaliście i chcielibyście je polecić swoim kolegom. Zgłaszajcie koniecznie swoje propozycje! Sprawa jest o tyle pilna, że przyznane nam pieniądze musimy wydać do końca października bieżącego roku.

            Zapraszamy do udziału w wyborach książek do biblioteki.

            _________________________________________________________________________________________

          • XII edycja olimpiady logistycznej

          • Drodzy Uczniowie,

            zapraszamy do udziału w XII edycji olimpiady logistycznej, organizowanej przez Wyższą Szkołę Logistyki w Poznaniu.

            Uczniowie, którzy pierwszy raz biorą udział w Olimpiadzie, otrzymają od swojego nauczyciela link służący założeniu konta. Uczniowie, którzy wzięli udział w XI edycji OOL, powinni zalogować się na swoje konta z XI edycji i zgłosić się do Olimpiady.

            Aby wziąć udział w Olimpiadzie, każdy uczeń musi mieć aktywne konto w Aplikacji OOL. Testy 1 i 2 etapu zostaną przeprowadzone w całości on-line. Testy można będzie rozwiązywać na komputerze lub urządzeniu mobilnym - tablecie lub smartfonie.

            I etap olimpiady - 4 października

            Zgłoszenia do 21 września po linkiem: https://liblink.pl/BPaNiZIOXW

            Więcej informacji o olimpiadzie oraz regulamin na stronie www.szkolysrednie.wsl.com.pl

            _________________________________________________________________________________________

          • Przypominamy!

          • Do 09.09.2019 r. (poniedziałek) należy składać deklaracje na egzaminy z kwalifikacji zawodowych w sesji zimowej (w tym egzaminy poprawkowe).

            _________________________________________________________________________________________