• Akademia Czujnego Rodzica

          • Zapraszamy na kolejne spotkanie online w ramach Akademii Czujnego Rodzica. Temat spotkania „Depresja i zaburzenia nastroju u dzieci i młodzieży – jak im zapobiec, zasady dobrostanu psychicznego u dzieci i młodzieży”.

            Depresja wśród młodzieży – coraz mniej się ją bagatelizuje. Choć stygmatyzowanie w postaci przyklejenia łatki dzisiejszej młodzieży „SŁABE POKOLENIE” nadal funkcjonuje…a to nieprawda. Depresja zaczyna wchodzić na salony chorób cywilizacyjnych. To, co ją wyróżnia, to fakt, że nie jest choroba sierocą i współwystępuje z innymi chorobami, a jej przyczyny i przebieg jest zindywidualizowany. Młodzież dokłada swoje „trzy grosze” w postaci mistrzowskiego jej tuszowania, skrywając się przed rówieśnikami lub rodzicami pod wieloma maskami.

            Prowadzący: Mateusz Puchowski – pedagog, psychoterapeuta. Ukończył pedagogikę o specjalizacji resocjalizacja na warszawskim UKSW. Jest certyfikowanym psychoterapeutą uzależnień (Studium Terapii Uzależnień). Pracuje pod stałą superwizją certyfikowanych superwizorów PTP. Kilkanaście lat pracował w stołecznych szkołach jako pedagog, jednocześnie zdobywając doświadczenie terapeuty uzależnień w warszawskich ośrodkach terapii i przychodniach.

            Termin: 13 kwietnia 2021, godz. 17.30 (czas wykładu ok. 1,5 godziny oraz 0,5 godziny pytania do prowadzącego).

            Link do spotkania: https://meet.google.com/wrc-jvta-jhc

            ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

          • Wesołych Świąt!

          • ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

          • Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

          • 1 marca obchodzone jest święto państwowe – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dzień ten poświęcono pamięci bohaterów antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy przeciwstawili się sowieckiej agresji i reżimowi komunistycznemu.

            Mianem Żołnierzy Wyklętych określani są bohaterowie, „którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych  społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”. Żołnierzy Wyklętych określa się również „Żołnierzami Niezłomnymi ” lub „żołnierzami drugiej konspiracji”.

            1 marca jest datą symboliczną, która nawiązuje do 1 marca 1951 r. Tego dnia w więzieniu na warszawskim Mokotowie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Adamie Lazarowiczu, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Rzepce, Franciszku Błażeju, Józefie Batorym i Karolu Chmielu.

            W roku największej aktywności podziemia (rok 1945) działało w nim nawet 200 tysięcy konspiratorów. Żołnierzy Wyklętych dotknęły ogromne prześladowania. Wielu zginęło – zamordowanych skrytobójczo lub na podstawie wyroków komunistycznych sądów.

            ________________________________________________________________________________________

          • Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

          • 23 lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw. Celem obchodów jest upowszechnienie wiedzy na temat depresji i innych zaburzeń z nią związanych.

            Ważne telefony antydepresyjne:

            https://forumprzeciwdepresji.pl/wazne-telefony-antydepresyjne?fbclid=IwAR379lQ96NiycH293xs3f9P-RUonSLILNV2BWLXrlo_RPk6Lpwc16y7njhg

            ________________________________________________________________________________________

          • Akademia Czujnego Rodzica online: Dziecko i stres

          • Zapraszamy na pierwsze w tym roku spotkanie w ramach Akademii Czujnego Rodzica. Temat spotkania „Dziecko i stres – w poszukiwaniu przyczyn trudnych zachowań u dzieci”.

            Hans Selye – badacz stresu pisał, że stres jest w życiu potrzebny skoro pojawia się codziennie. Wiadomo też, że stres bywa bardzo szkodliwy. A co stresuje dzieci? Jak opiekować się sobą, dzieckiem gdy odczuwamy stres? Aby móc to zrobić, warto rozumieć swoje reakcje, sygnały wysyłane przez zestresowane ciało. Aby zrozumieć dzieci przyjrzymy się ich zachowaniom, zwłaszcza tym, z którymi jest tak trudno.

             

            O czym to będzie:

            - Stres - czym jest, co się dzieje kiedy go odczuwamy, jakie są jego skutki

            - Co stresuje dzieci?

            - Jak wspierać budowanie odporności na stres u dziecka

            - Intensywne emocje, konflikty – jak rozumieć i wspierać dziecko gdy jest trudno

            Prowadząca: Kamila Szulc – psycholożka i trenerka, wspiera rodziców i dzieci w budowaniu bliskich relacji. 

             

            Link do spotkania:

            Feb 23, 2021 05:30 PM Warsaw

            https://zoom.us/j/93960067876

            Meeting ID: 939 6006 7876

             

            ________________________________________________________________________________________

          • Ranking Liceów i Techników Perspektywy 2021

          • Ranking „Perspektyw” to najbardziej prestiżowe zestawienie szkół średnich w kraju. W tegorocznym rankingu wzięto pod uwagę dane 2186 liceów ogólnokształcących i 1743 techników, które spełniły tzw. kryterium wejścia: maturę w czerwcu 2020 r. zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej. Głównym kryterium rankingowym w klasyfikacji liceów i techników są wyniki matury, zarówno z przedmiotów obowiązkowych, jak i dodatkowych. Uwzględniono też jak co roku sukcesy szkół w olimpiadach oraz - w przypadku techników - z wynikami egzaminów zawodowych.

            Technikum Nr 1 w Konstancinie-Jeziornie znalazło się po raz pierwszy w prestiżowym ogólnopolskim rankingu szkół Perspektywy.pl i jest potwierdzeniem wysokich kompetencji oraz jakości kształcenia. Nasza szkoła kształcąca w zawodzie technik logistyk zajęła 117 miejsce w województwie mazowieckim.

            Serdecznie gratulujemy uczniom, nauczycielom, rodzicom i całej społeczności szkolnej i cieszymy się, że dzięki wspólnym staraniom osiągamy sukcesy.

            ________________________________________________________________________________________

          • V edycja Olimpiady Spedycyjno-Logistycznej

          • Do okręgowego etapu V edycji Olimpiady Spedycyjno-Logistycznej organizowanej przez Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Gdańskiego zakwalifikowało się 5 osób: Mateusz Małecki, Jakub Kołodziejczak i Damian Krzycholik z klasy 3at oraz Wiktoria Fosiewicz i Jakub Piekarniak z klasy 4at. Etap szkolny odbył się 20 listopada. Gratulujemy i życzymy powodzenia 5 marca w etapie okręgowym!

            ________________________________________________________________________________________

          • Wyniki VIII edycji Międzyszkolnego Konkursu Literackiego "O pióro Reymonta"

          • W tym roku szkolnym temat konkursowy pochodził z "Lalki" B. Prusa i brzmiał:

            Marionetki!…Wszystko marionetki!... Zdaje  im się, że robią, co chcą, a robią tylko, co im każe sprężyna, taka ślepa jak one…

            Podany wyżej cytat uczyń punktem wyjścia do rozważań, czy człowiek jest kreatorem rzeczywistości, która go otacza, czy tylko marionetką w rękach losu.

             

            Spośród nadesłanych prac literackich jury w składzie:

            p. Ewa Cielesz, p. Anita Pilszyk, p. Paulina Jaszczuk-Sikorska

            wyłoniło trzy najciekawsze i najlepiej zapowiadające się prace młodych artystów:

             

            I miejsce - Zuzanna Konieczna z Józefosławia

            II miejsce - Natalia Roman ze Złotokłosu

            III miejsce – Aleksandra Orzechowska z Opaczy

             

            Z powodu sytuacji epidemicznej nagrody dla finalistów (pióra Parkera) oraz wszystkich uczestników konkursu (najnowsze powieści p. Ewy Cielesz Wiedźmy z imienną dedykacją pisarki) zostaną wręczone po powrocie do szkoły.

            Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom za udział w naszym konkursie i zachęcamy do dalszych prób literackich. Szczególne wyrazy wdzięczności jak co roku kierujemy również do pani Ewy Cielesz za bezinteresowną pomoc w pracach jury. Liczymy na dalszą współpracę.

             

             

                                                                                               Anita Pilszyk, Paulina Jaszczuk

            ________________________________________________________________________________________

          • Finał akcji z Fundacją Wszystkich Świętych

          • W październiku w naszej szkole grupa uczniów pod opieką p. Tomasza Mielczarka przeprowadziła akcję sprzedaży zniczy w ramach współpracy z Fundacją Wszystkich Świętych. Mimo trudnej sytuacji związanej z pandemią, udało się zebrać kwotę 318,16 zł. Trafi ona do ucznia w potrzebie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Konstancinie-Jeziornie. Dziękujemy za aktywność i zaangażowanie podczas zbiórki!

            ________________________________________________________________________________________

          • Świąteczna Zbiórka Prezentów dla Domu Pomocy Społecznej w Górze Kalwarii

          • Serdecznie zachęcamy do włączenia się w pomoc. Zbieramy prezenty dla 470 podopiecznych Domu Pomocy Społecznej im. Waleriana Łukasińskiego w Górze Kalwarii!

            Pomóc można na dwa sposoby:

            1. Włączając się w zbiórkę prezentów dla podopiecznych takich jak:

            - kawa (głównie rozpuszczalna) i herbata (głównie czarna) (większość mieszkańców i personelu ją bardzo lubi)

            - słodycze (ciasteczka, wafelki, cukierki czekoladowe itp. – to również niezawodny prezent)

            - owoce do podziału (np. mandarynki)

            - kosmetyki (dezodorant, lakier do włosów, pianka do golenia itp.)

            - gry planszowe (chińczyk, warcaby, dobble itp.)

            - materiały plastyczne (kredki, flamastry, blok rysunkowy, papier kolorowy, klej itp.)

            2. Tworząc własnoręczne karty świąteczne. Karty mogą być wykonane dowolną techniką, ważne jest to, żeby każda karta posiadała motyw Bożonarodzeniowy.

            Z góry serdecznie dziękujemy za włączenie się do akcji! Dajmy Mieszkańcom Domu Pomocy Społecznej w Górze Kalwarii trochę ciepła i uśmiechu w tych ciężkich czasach.

            Więcej informacji dostępnych na stronie: https://wolontariat.piaseczno.pl/swiateczna-zbiorka.../

            Sposób odbioru kart i prezentów nastąpi po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym:

            Baza Wolontariatu Powiatu Piaseczyńskiego

            Tel.: +48 515 025 900

            E-mail: wolontariat@piaseczno.pl

            Pani Katarzyna Niedziółka – organizatorka akcji

            Tel.: +48 720 850 880

            ________________________________________________________________________________________

          • Konkurs literacki "O pióro Reymonta"

          • W związku z sytuacją epidemiczną i wynikającymi stąd utrudnieniami w pracach jury, rozstrzygnięcie Konkursu literackiego "O pióro Reymonta" nastąpi w terminie późniejszym.

            O ustalenia podjętych przez jury poinformujemy w I połowie grudnia.

            Anita Pilszyk

            ________________________________________________________________________________________